Studia na kierunku pedagogika ze specjalnością „Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną” To niezwykle interesujący kierunek, który zagwarantuje przyszłemu absolwentowi ciekawą ścieżkę kariery zawodowej, a pracownikom służb mundurowych, bądź placówek społecznych, pedagogicznych i resocjalizacyjnych umożliwi podniesienie kwalifikacji na kierunku studiów, zgodnym z wykonywanym zawodem”
Istotą tej specjalności jest, oprócz typowych dla pedagogiki umiejętności pracy z każdym człowiekiem, niezależnie od wieku, przekazanie wiedzy z zakresu problemów społecznych, sposobów zapobiegania im oraz naprawiania ich w procesie resocjalizacyjnym. Studia te przeznaczone są zatem dla wszystkich, którzy chcą pracować w służbach mundurowych: od policji, poprzez straż miejską, gminną, pożarną, aż po służbę celną czy więzienną. Ale nie wyłącznie. Każdy bowiem, kto jest zainteresowany pracą wymagającą znajomości problemów i patologii społecznych, a także problematyką resocjalizacyjną znajdzie na specjalności mnóstwo informacji i umiejętności niezbędnych do tego, aby poprawiać tę najbardziej wrażliwą sferę społeczną – sferę zagrożeń i wykluczenia.
Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną, to studia, w programie których znajdują się elementy:
- Pedagogiki ogólnej, społecznej, dydaktyki, teorii i historii wychowania, niezbędne do tego, aby umieć trafić do drugiego człowieka.
- Wiedzy o społeczeństwie i problemach społecznych, gruntowna wiedza z socjologii, patologii społecznych, diagnozy i profilaktyki.
- Wiedza i umiejętności psychologiczne, w tym przygotowanie do wypełniania testów psychologicznych, radzenie sobie ze stresem oraz umiejętności psychospołeczne niezbędne do pracy w środowiskach tzw. trudnych.
- Wiedza ogólnohumanistyczna, w tym umiejętność filozoficznego, czyli szerokiego ujmowania problemów, celem ich właściwej analizy.
- Wiedza o systemie prawno – społecznym, w tym o funkcjonowaniu instytucji państwowych takich jak policja, ponadto sporo przydatnych elementów prawa, w tym prawa karnego i prawa wykroczeń.
- Poprawa sprawności fizycznej w tym z dziedziny samoobrony, a dla tych, którzy nie planują podnosić swej sprawności w sferze fizycznej oferujemy blok zajęć z dziedziny umiejętności społecznych, w tym np. samorozwój i autoprezentacja, umiejętność wysławiania się i budowania argumentacji, tworzenie projektów indywidualnych i grupowych.
- Wiedza z dziedziny resocjalizacji – diagnostyki resocjalizacyjnej, metod pracy z osobami wykluczonymi oraz pozostającymi w konflikcie z prawem; wiedza i umiejętności z dziedziny profilaktyki społecznej, w tym profilaktyki uzależnień.
- Umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu kuratora sądowego, socjoterapeuty, street-workera.
Co nas wyróżnia?
Czyli 10 powodów, dla których warto studiować PEDAGOGIKĘ w Społecznej Akademii Nauk:
Studia na kierunku PEDAGOGIKA:
- Są bezpieczne. Spełniają wszelkie wymogi formalne związane nie tylko z samym kierunkiem studiów, ale również z zawodami, do których przygotowują.
- Są dostosowane do rzeczywistości. Uwzględniają dynamikę społeczną i wymagający rynek pracy.
- Są elastyczne. Program jest szybko dostosowywany do dynamicznego rynku pracy oraz zmieniających się przepisów z dziedziny oświaty i opieki, studenci sami mogą zgłaszać potrzeby dotyczące kształcenia w odpowiednich dziedzinach, mogą indywidualnie uzupełniać komponenty przygotowania pedagogicznego.
- Są interdyscyplinarne. Nie ukierunkowują w jednej tylko dziedzinie czy dyscyplinie, ale znacznie rozszerzają horyzonty dzięki programowi uwzględniającemu wiedzę i umiejętności z szeroko pojętej humanistyki, ale również dzięki wprowadzeniu ciekawych, łączonych bądź rozszerzonych specjalności.
- Są naukowe. Studenci mają możliwość uczestniczenia w poważnych badaniach naukowych, wyjazdów na stypendia zagraniczne, uczestniczenia w konkursach, projektach.
- Są nowoczesne. Są prowadzone przy użyciu nowoczesnych metod kształcenia takich jak: projekty czy e-learning.
- Są przyjacielskie. Zarówno kadra jak i studenci przywiązują dużą wagę do tego, aby studiowanie pedagogiki było przyjemne, odbywało się w sympatycznej, miłej, wręcz rodzinnej atmosferze. Bo kto ma dać przykład zgodnego współdziałania jak nie (przyszli) pedagodzy?
- Są przyjazne. Studenci zawsze mogą zgłaszać swe problemy do opiekunów kierunku. Mają jasno sprecyzowane zadania w całym toku studiów, znają osoby odpowiedzialne za poszczególne składniki procesu studiowania, które to osoby zawsze przyjdą im z pomocą.
- Są wartościowe. Dają „humanistyczny szlif”, ponieważ ich program jest przepełniony ideami i wartościami współczesnej humanistyki.
- Są wysokiej jakości. Kadra naukowa to specjaliści w swoich dziedzinach. Programy studiów uwzględniają wyniki najnowszych badań, w tym badań własnych naszych wykładowców.
Studia w Społecznej Akademii Nauk dają Ci:
- Przygotowanie do pracy w służbach mundurowych.
- Kompleksowe przygotowanie do testów kwalifikacyjnych do pracy w służbie mundurowej.
- Przygotowanie do pracy w instytucjach resocjalizacyjnych, pomocowych, opiekuńczo – wychowawczych.
- Możliwość rozwijania, pogłębiania i odkrywania swoich zainteresowań dzięki przedmiotom z zakresu kompetencji społecznych, w tym takich, które rozwijają tzw. kompetencje miękkie (soft skills), jak: umiejętność autoprezentacji, właściwa komunikacja, kreatywność, umiejętność zarządzania własnym czasem.
- Szanse studiowania pod okiem doskonałej kadry dydaktycznej, w tym nie tylko akademików, ale i praktyków.
- Możliwość studiowania w renomowanej uczelni, blisko twojego miejsca zamieszkania
- Szeroki program stypendialny
- Dodatkowy program zajęć z zakresu samoobrony, pomagający w zdobyciu niezbędnych umiejętności, potrzebnych do zdanie egzaminu sprawnościowego do pracy w policji i innych służbach mundurowych.
A co po studiach?
Absolwent kierunku Pedagogika ze specjalnością „Resocjalizacja z profilaktyką społeczną i prewencją kryminalną” uzyska przygotowanie przede wszystkim do pracy z ludźmi jako:
policjant, strażnik, strażak, celnik, pogranicznik, funkcjonariusz służby więziennej, wychowawca w zakładzie karnym, wychowawca w ośrodku poprawczym, bądź szkolno – wychowawczym, pracownik domu dziecka, street-worker, kurator sądowy lub społeczny, socjoterapeuta, pracownik fundacji i stowarzyszeń pomagającym ludziom z tzw. środowisk trudnych, pedagog szkolny w środowisku zagrożonym, pracownik administracji państwowej odpowiedzialny za profilaktykę i rozwiązywanie problemów społecznych, osoba pracująca z uzależnionymi.
Zapraszamy więc na studia w Społecznej Akademii Nauk gdyż
Dobry zawód - to satysfakcjonująca praca i lepsze perspektywy na przyszłość !!